Co powinieneś wiedzieć o podlewaniu ogrodu

Co powinieneś wiedzieć o podlewaniu ogrodu

Jak się zabrać za pielęgnację ogrodu w okresie wiosenno-letnim? Temperatury coraz wyższe, słońce mocniej świeci, a wiatr mocniej powiewa?


Warto wówczas z większą troską pomyśleć o naszych roślinach, rabatach kwiatowych czy drzewkach owocowych, które jak wiadomo bez odpowiedniego nawodnienia żyć nie mogą. Chyba każda z posiadających ogród osób marzy, żeby był bujny i pięknie kwitnący. Nie będzie taki, jeśli nie będziemy regularnie i odpowiednio podlewać naszych roślin i kwiatów.

Na co zwrócić uwagę

W zależności od wymagań jakie stawiają przed nami nasze owoce, warzywa, krzewy czy kwiaty powinniśmy dobrać odpowiedni sposób ich nawadniania i wybrać odpowiednią częstotliwość dla tej czynności. Inaczej bowiem będziemy podlewać duże przestrzenie, które wymagają większej wprawy i lepszego, ułatwiającego pracę sprzętu, a inaczej podejdziemy do mniejszych przydomowych rabatek z kwiatami.

Co może nam posłużyć do podlewania?

Co nam się przyda, by odpowiednio zadbać o poziom nawodnienia naszego ogrodu? Do wyboru mamy następujące akcesoria:

Każdy z tych produktów z pewnością przyda się w każdym ogrodzie. W zależności, na który ze zraszaczy się zdecydujesz, może on pełnić różne funkcje lub mieć nieco inne możliwości zastosowania. Część ze zraszaczy ma możliwość wygodnej regulacji strumienia wody. Od lekkiej rozproszonej mżawki odpowiedniej do podlewania delikatnych kwiatów i roślin, po strumień punktowy lub ciągły. Każdy z pistoletów, dysz czy lancy wykonany jest z odpowiednio trwałego materiału, posiada ergonomiczny, wygodny do trzymania uchwyt i jest lekki.

Do czego przydadzą się pistolety zraszające?

Świetnie nadają się do podlewania większych powierzchni w ogrodzie. Równie dobrze sprawdzą się przy czyszczeniu różnych części ogrodu, kiedy to najlepiej zastosować mocniejszy i ciągły strumień wody.

Rys. 1 - przykład zastosowania Pistoletu prostego regulowanego

Gdzie sprawdzają się dysze zraszające?

Można je wykorzystać zarówno w ogrodzie, do tradycyjnego podlewania roślin, ale tak samo dobrze nadadzą się do różnych prac w gospodarstwie domowym (czyszczenie, mycie, zraszanie).

 

Jak można wykorzystać lance zraszające?

 

Również lance idealnie nadają się do podlewania krzewów i roślin. Dzięki wygodnej, długiej rączce świetnie sprawdzą się kiedy podlewamy mniej dostępne miejsca lub chcemy sięgnąć do jakiejś rabatki, bez niszczenia roślin wokół.

Tak więc planując kolejnym razem podlewanie ogrodu albo prace porządkowe podejdźmy do tematu profesjonalnie i zaopatrzmy się w odpowiedni do tych czynności sprzęt. Zaoszczędzi nam to czas, pieniądze i znacząco ułatwi dbanie o ogród i dom.

Rys. 2 przedstawia Lance do zraszania