Mała architektura - czyli palisada w ogrodzie

Mała architektura - czyli palisada w ogrodzie

Jest estetyczna, a przy tym także bardzo praktyczna.


O pięknym, unikalnym ogrodzie marzy wielu z nas. Wiele osób twierdzi, że zakładnie ogrodu wymaga sporo wiedzy oraz wydatków. Zdecydowanie wystarczy jednak przeprowadzenie starannego założenia oraz dalszej pielęgnacji. Nasz ogród powinien spełniać funkcje ozdobną i rekreacyjną. A zatem jest nam potrzebna architektura, która efektownie będzie sie komponować z zielenią i bogactwem barw ogrodowych kwiatów. Najlepszym pomysłem, a przy tym nie dużym wydatkiem, może okazać się palisada ogrodowa. Jest estetyczna, a przy tym także bardzo praktyczna.

Gdzie może się przydać palisada ogrodowa?

Palisada ogrodowa jest jednym z popularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w ogrodach. W niektórych przypadkach jest nawet elementem niezbędnym. Może być wykorzystywana na różnych obszarach. Z pewnością podności walory estetyczne ogrodu, urozmaica go i nadaje mu bardziej unikalny charakter. Palisady pełnią wiele ról, jedną z najważniejszych jest umacnianie ścieżek, tarasów oraz skarp. Ponadto ograniczają i zabezpieczają schody w ogrodzie, a także oddzielają na przykład rabaty od trawnika. Dodatkowym udogodnieniem jest specjalny kołnierz po którym może poruszać się koło kosiarki, dzięki czemu pielęgnacja trawnika jest znacznie wygodniejsza i mniej pracochłonna. Jak widać może wykorzystać palisadę na wielu płaszczyznach.

Rys 1. - przykład ułożenia palisady IPAL7 terakota wokół drzewka

Jak inaczej wykorzystać palisadę ogrodową?

Poza przydomowymi ogródkami palisady posiadają również zastosowanie w przestrzeniach publicznych. Mogą oddzielać strefy przeznaczone dla pieszych, stabilizować krawędzie a nawet stanowić odgrodzenie. Widać, że jeśli nawet funkcje praktyczne wysuwają sie na pierwszy plan, to nie zapominajmy jak ważne miejsce tworzą w estetyce ogrodu.

Czym się kierować wybierając palisadę ogrodową?

Przede wszystkim najważniejsza jest jakość i trwałość. Istotnym elementem jest również sposób montażu. Palisady ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane dzielą się na kilka rodzajów. Całkiem proste w montażu i dość trwałe są palisady z tworzyw sztucznych. Cenowo również wypadają na plus. Innym rodzajem są palisady betonowe, czy wykonane z drewna. Jednak te ostatnie wymagają dość częstej konserwacji, a z biegiem lat tracą na swoim wyglądzie.

 

Ile kosztuje palisada ogrodowa?

 

Ceny są zmienne, uzależnione jest to od tworzywa z jakiego została wykonana palisada, rozmiaru czy nawet zastosowanej technologii. Z pewnością kamienna czy drewniana palisada będzie o wiele droższa od tej wykonanej z tworzywa sztucznego. Nie mniej jednak palisada z tworzywa sztucznego jest trwała i jest najtańszym rozwiązaniem dla kupującego.

 

Rys. 2 przedstawia palisadę ogrodową IPAL6 szarą oddzielającą trawnik od kwiatów