Opryskiwacze - każdy ogród Ci za nie podziękuje

Opryskiwacze - każdy ogród Ci za nie podziękuje

Posiadasz duży ogród? A może jesteś właścicielem działki? Zarówno tam, ale również w każdym zwyczajnym gospodarstwie domowym z pewnością przysłużą ci się opryskiwacze.


Do czego wykorzystać opryskiwacze?

Podstawową funkcję jaką pełni opryskiwacz to oprysk chemiczny. Może służyć jako produkt do nawodnienia, rozpylenia środków ochronnych, dezynfekcji, zmycia i wypłukania wskazanych powierzchni i nie tylko. Ponadto wiele opryskiwaczy można z powodzeniem wykorzystać na działce lub w domu do zraszania roślin doniczkowych lub do nawożenia dolistnego :)

Jakie opryskiwacze mamy do wyboru i gdzie się sprawdzą?

Na rynku jest wiele rodzajów opryskiwaczy i to od nas i naszych potrzeb zależy, który z nich sprawdzi się najlepiej. W zależności od powierzchni na jakiej chcemy zastosować opryskiwacz musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  1. do prostego domowego użytku idealny będzie opryskiwacz ręczny albo mały opryskiwacz ciśnieniowy (pojemność od 0,5 do 2 litrów)
  2. a jeśli twój ogród, działka lub sad posiadają większą powierzchnię, dobrym rozwiązaniem będzie duży opryskiwacz ciśnieniowy (osiąga pojemność od 3 do nawet 12 litrów)

Wygodnym rozwiązaniem, nie obciążającym osoby, która wykonuje opryski jest zakup opryskiwacza plecakowego który ma pojemność nawet 16 l, a możliwość umieszczenia pojemnika na plecach zwiększa wygodę jego użytkowania i przenoszenia.

Klasyczne domowe opryskiwacze sprawdzą się najlepiej do delikatnego zraszania roślin rozproszonym strumieniem wody lub preparatu. Jeśli chcemy opryskać, podlać rośliny na większej powierzchni albo umyć lub zdezynfekować jakiś obszar, idealnie nadadzą się do tych czynności opryskiwacze ciśnieniowe, z których płyn wydostaje się na zewnątrz pod odpowiednio większym ciśnieniem dzięki zastosowaniu wewnątrz specjalnej pompy.

Rys. 1 - przykład zastosowania opryskiwacza ciśnieniowego specjalistycznego Hudson 8,5 l

 

O czym trzeba pamiętać?

 

Z pewnością o zachowaniu dużej uwagi i ostrożności jeśli nasz opryskiwacz jest napełniony jakimiś substancjami chemicznymi np. do ochrony roślin. Należy chronić swoją skórę oraz oczy przed kontaktem z takimi preparatami, dlatego stosować je należy najlepiej w stroju ochronnym i bez pośpiechu.

Rys. 2 przedstawia opryskiwacz ciśnieniowy plecakowy Hudson 15 l