Siatka na pnącza - prosty sposób na piękny ogród

Siatka na pnącza - prosty sposób na piękny ogród

Czy zastanawiałeś się w jaki sposób stworzyć proste rusztowanie dla roślin, kwiatów czy też warzyw w swoim ogrodzie? My wiemy czego potrzebujesz ;-) Siatka na pnącza to rozwiązanie dla Ciebie!


Zastosowanie w ogrodzie

Siatka na pnącza pełni różnorakie funkcje. Przede wszystkim nadaje się do stosowania zarówno w ogrodzie dla pnących roślin ozdobnych, jak i do utrzymywania wzrostu warzyw pnących, takich jak groszek, fasola szparagowa i im podobnych. W szklarniach siatka doskonale nadaje się do podpierania ogórków i pomidorów. Taki typ rusztowania to praktyczny i niedrogi system wspierający, który uporządkuje i zadba o prawidłowy rozwój twoich warzyw.

Dodatkowo siatki na pnącza stymulują przepływ powietrza, poprawiają ekspozycje na słońce, a co najważniejsze zapewniają odpowiednią ilość przestrzeni potrzebnej do prawidłowego wzrostu roślin. Tego typu rozwiązanie jest też idealnym wsparciem dla bluszczu na ścianie lub przy ogrodzeniu. Przy siatkach w zielonym kolorze możemy otrzymać do tego naturalny efekt, ponieważ z łatwością wtapiają się w otoczenie. Czy to jedyne zastosowanie siatek na pnącza? Otóż nie. Pełnią one również bardzo istotną rolę estetyczną tworząc wspaniałą dekorację i aranżując przestrzeń w pięknym stylu. Dzięki przyjemnym kolorom tworzywa z jakiego są wykonane wyglądają stylowo i idealnie komponują się z kwiatami. Odpowiednio zabezpieczone siatki nie gniją, nie rdzewieją oraz są odporne na czynniki zewnętrzne.

Rys. 1 - przykład zastosowania siatki na pnącza 1,7x10 m w ogrodzie

Jaki rozmiar wybrać?

Siatki wspierające pnącza możemy znaleźć w różnych rozmiarach, zarówno jeśli chodzi o ich wysokość jak i wielkość oczka. Jednym z modeli jest siatka na pnącza, gdzie wielkość oczka wynosi 15 x 17 cm. Ten rozmiar siatki najchętniej jest wykorzystywany w ogródkach warzywnych. Innym rozwiązaniem może być siatka o wielkości oczka 15 x 15 cm. Musimy pamiętać, że duże oczko zapewnia łatwiejszy dostęp do rośliny.

 

Jakie zalety posiada siatka do warzyw pnących?

 

Opisywane rusztowanie do roślin jest proste w modelowaniu i w cięciu. Dodatkowo jest łatwe i proste jeśli chodzi o sam montaż. Siatkę na pnącza możemy zakładać w poziomie, jak i w pionie. Wykonana jest ona z bardzo mocnego i odpornego na promieniowanie UV tworzywa sztucznego (polietylenu). Tego typu materiał oporny jest również na zrywanie, a także rozciąganie. Dzięki temu siatkę można przycinać i skracać, co nie zmniejsza jej wytrzymałości. Z całą pewnością siatka na pnącza to dobra inwestycja na lata.

Rys. 2 przedstawia siatkę do warzyw pnących 1,7x50 m w namiocie